add share buttons

Kulturë

Festa e hareshme e kosovarëve për 11 vjetorin e Kosovës

Kosovë - Festimi i 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ka filluar nga ora 08:00 e mëngjesit.Ishin të parët liderët shtetëror ata të cilët filluan...

Këta janë emrat e famshëm që pritet ta bëjnë fantastike mbrëmjen...

Kulturë -  Edicioni i sivjetmë i Akademisë së filmit Oscar, mund të mos ketë ende një nikoqir megjithatë, skena magjike e ceremonisë s’do të mbetet...

Shtëpia e Dritëro Agollit drejt shndërrimit në muze

Kulturë - Si çdo vit që nga momentin kur nuk jeton më, familjarët e ngushtë të shkrimtarit kanë zgjedhur ta kujtojnë me një ceremoni të...

Filmi “Gardhi”, tani mund të shikohet falas

Kulturë - Filmi “Gardhi” me regji të Lendita Zeqiraj ka korrur suksese të shumta në festivale të ndryshme. Gardhi triumfoi në festivalin Hamptons Film ku kishte...

Jeta dhe veprimtaria e Ismail Qemalit

Kulturë - Dorëshkrime të hershme në të cilat Ismail Qemali mbante të gjallë komunikimin për shpalljen e Shqipërisë si shtet i pavarur janë pjesë...

Koha për Oscars: Lista e plotë e të nominuarve

Kulturë - Nominimet për Akademinë e filmit Oscar janë shpallë këtë vit në Los Angeles. Ja një listë e plotë e të nominuarve në...

Botohet në italisht romani i Ylljet Aliçkës “Rrëfenjë me ndërkombëtarë ”

Kulturë - Romani i shkrimtarit Ylljet Aliçka “Rrëfenjë me ndërkombëtarë “ tashmë mund të lexohet   dhe italisht. Vepra nën përkthimin e Elio Mirakos dhe...

Isa Qosja dekorohet me Mirënjohje nga Universiteti “Haxhi Zeka”

Pejë - Fakulteti i Arteve në Universitetin “Haxhi Zeka” në Pejë, ka dekoruar me mirënjohje profesorin Isa Qosja në nderim të kontributit të tij...

“La Traviata” sërish në skenë, shfaqet Ermonela Jaho

Kulturë - Sopranoja me e famshme shqiptare Ermonela Jaho, një emër i njohur. do të luajë në skenë operetën e famshme ‘La Traviata’, me...

Filmi shqiptar “Ajo” nga More Raça, merr çmim në Festivalin e...

Kulturë - Edhe një nga filmat kosovarë korri sukses në një festival ndërkombëtar. Pas pjesëmarrjes në festivalin amerikan AFI që mbahet në Hollywood, filmi “Ajo” me...